Prowadzisz aktywny tryb życia, ćwicząc dość intensywnie. Bardzo możliwe, że ciężki wysiłek fizyczny obciąża twoje stawy – szczególnie jeśli wykonujesz trening siłowy. By w kwiecie wieku nie czuć się jak staruszek, warto o stawy zadbać odpowiednio wcześnie.
„Strzykanie” oraz sztywność stawów znasz z własnego doświadczenia? To znak, że wymagają one szczególnej troski. Jeśli to zbagatelizujesz, aparat ruchu zbuntuje się – szybciej niż się spodziewasz. Lepiej więc „dmuchać na zimne”, by uniknąć długotrwałej rehabilitacji.
Dieta na stawy, czyli co jeść
Jeśli chcesz zadbać o kondycję stawów, zwróć uwagę na swój talerz. Odpowiednio dobrana dieta na stawy wspomoże ich prawidłowe funkcjonowanie i zapobiegnie degeneracji.
- Budulec dla chrząstki
Troszcząc się o kondycję stawów, musisz zadbać o chrząstkę. Dlatego w twojej diecie nie powinno zabraknąć białka. Codziennie zjedz chociaż 3-4 łyżki twarogu, wypij 1-2 szklanki mleka lub kefiru. Możesz także zwiększyć porcję odżywki białkowej.
- By zwiększyć produkcję mazi
Odczuwając tarcie w stawach, najprawdopodobniej masz problem ze zbyt małą ilością mazi. Musisz zadbać o jej zwiększoną produkcję, spożywając większe porcje zbóż i roślin strączkowych. Włącz do codziennego jadłospisu pieczywo pełnoziarniste, otręby, warzywa strączkowe, brązowy ryż i makaron. Stanowią one cenne źródło błonnika i witamin z grupy B, które łagodzą objawy stresu. A to właśnie przedłużający się stres może odpowiadać za zmniejszoną produkcję mazi stawowej.
- Dla lepszej elastyczności stawów
By stawy pracowały bez zarzutu i były elastyczne, należy do codziennego menu włączyć warzywa i owoce. Tutaj masz pełną dowolność, należy jednak zwrócić uwagę na brokuły zawierające sporą porcję sulforafanu, który blokuje produkcję enzymu wpływającego niekorzystnie na chrząstkę stawową. Sięgnij także po cytrusy, które – bogate w witaminę C – wspierają produkcję kolagenu.
- By zmniejszyć ryzyko stanów zapalnych
Stany zapalne stawów to poważny problem, który uniemożliwia prowadzenie treningów. Jeśli nie chcesz mieć przerwy w ćwiczeniach, sięgnij po imbir i czosnek. Są to produkty, które działają przeciwzapalnie. Nie bez znaczenia są również ryby, które – dzięki zawartości kwasów omega-3 – nasilają produkcję hormonów łagodzących stany zapalne oraz zwiększają ruchomość stawów.
Suplementy na stawy?
Chociaż odpowiednia dieta na stawy jest niezbędna, nie zawsze wystarczająca. Dotyczy to przede wszystkim osób intensywnie trenujących, u których zapotrzebowanie na cenne składniki odżywcze jest znacznie większe. W takiej sytuacji warto sięgnąć po specjalistyczne suplementy na stawy, które zapobiegają zwyrodnieniom oraz przyspieszają proces regeneracji.
Producenci odżywek dla sportowców doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak intensywny trening na siłowni wpływa na stawy. Dlatego w ich ofercie pojawiają się nie tylko odżywki białkowe, gainery czy suplementy witaminowe. Dużą grupę produktów stanowią właśnie regeneratory stawów, które wspomagają funkcjonowanie aparatu ruchu poprzez poprawę kondycji stawów i chrząstek stawowych. Starannie dobrana kombinacja składników wzmacnia i regeneruje tkankę łączną.
Sprawdź ofertę suplementów na stawy w sklepie MegaPower
Asortyment w zakresie regeneratorów stawów jest niezwykle obszerny, jednak w większości przypadków preparaty bazują na dwóch głównych składnikach: glukozaminie i chondroitynie.
- Glukozamina
To substancja, która sprzyja regeneracji stawów. Uczestniczy w syntezie proteoglikanów, w efekcie czego możliwe jest wzmocnienie lub zregenerowanie stawów zmienionych chorobowo.
Regularne przyjmowanie suplementów zawierających glukozaminę przyczynia się do:
-zwalczenia bólu i sztywności stawów,
– stymulowania pracy komórek biorących udział w procesie tworzenia tkanki łącznej,
– ochrony i wzmocnienia stawów,
– poprawy ruchomości i elastyczności elementów stawowych.
Powszechnie uważa się, że optymalna dawka glukozaminy – dająca efekt terapeutyczny – nie powinna być mniejsza niż 4000-6000 mg.
- Chondroityna
To substancja, która wspiera kondycję stawów. Doskonale sprawdza się przy eliminowaniu uporczywego i bolesnego uczucia tarcia między powierzchniami stawowymi. Ponadto stymuluje organizm do zwiększonej produkcji mazi stawowej, w efekcie czego poprawie ulega mobilność stawów.
Zaleca się, by dzienna dawka chondroityny nie była mniejsza niż 500-4000 mg.