Odżywki przedtreningowe – brać czy nie?

Zależy ci na uzyskaniu dobrych efektów treningowych. Regularnie ćwiczysz, jednak rezultaty pojawiają się powoli. Zastanawiasz się, jak wspomóc treningi i … wybór pada na odżywki przedtreningowe. Czy to dobre rozwiązanie? Czy faktycznie działają?

Odżywki przedtreningowe to częsty wybór osób regularnie korzystających z siłowni oraz osób uprawiających inne formy aktywności fizycznej. W ten sposób chcą bowiem dodać sobie „powera” i mieć więcej siły do realizowania nawet najbardziej intensywnych planów treningowych.

Jak działają przedtreningówki?

Odżywki przedtreningowe przeznaczone do stosowania przed treningiem (jak sama nazwa wskazuje) mają na celu lepsze przygotowanie do intensywnych ćwiczeń. Dlatego zwiększają siłę i wytrzymałość, działają pobudzająco. Ponadto przyczyniają się do poprawy koncentracji, która – przydaje się nie tylko w przypadku pracy umysłowej, ale również podczas realizowania planów treningowych. Obniżona koncentracja to większe ryzyko kontuzji – chwila nieuwagi wystarczy, by doznać np. urazu spowodowanego upadkiem obciążnika czy gryfu.

Warto jednak mieć świadomość, że różne odżywki przedtreningowe działają różnie. W zależności od producenta i zastosowanego składu, preparaty mogą tylko działać pobudzająco albo mogą jednocześnie dodawać energii, wzmacniać i zwiększać wydajność. By wybrać więc odpowiednią odżywkę, dobrze jest zapoznać się z jej składem.

Skład odżywek przedtreningowych

Jeśli zastanawiasz się, jaką odżywkę przedtreningową wybrać, poznaj składniki obecne w preparatach. Najpopularniejsze substancje to:

  • kofeina – dodając energii, działa pobudzająco oraz poprawia koncentrację; ponadto zmniejsza uczucie zmęczenia, w efekcie czego treningi mogą być intensywniejsze;
  • kreatyna – zwiększa wytrzymałość, co pozwala osiągnąć lepsze rezultaty treningowe; ponadto zapewnia większą pompę mięśniową;
  • arginina – zapewnia efekt tzw. pompy mięśniowej, dzięki uczestniczeniu w procesie syntezy tlenku azotu; poprawia wytrzymałość i siłę oraz przyspiesza regenerację po treningu;
  • beta-alanina – działając jako bufor w tkance mięśniowej, poprawia wytrzymałość; regulując prawidłowe pH w mięśniach, zapobiega powstawaniu zakwasów; pozwala na intensywniejsze i dłuższe treningi – bez odczuwania szybkiego zmęczenia.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo odżywek przedtreningowych, które spełnią twoje oczekiwania. My polecamy m.in.:

  • ActiveLab ErgoGenic – suplement zwiększający wytrzymałość i redukujący zmęczenie; zawiera beta-alaninę, monohydrat kreatyny, L-argininę;
  • Optiumum Platinum Pre – odżywka podnosząca poziom energii, eliminująca uczucie zmęczenia, zwiększająca wytrzymałość; zawiera kofeinę, beta-alaninę, L-cytrulinę, DMAE;
  • Cellulor M5 Reloaded – suplement zapewniający przypływ energii i wspierający budowę masy mięśniowej; skład obejmuje: kreatynę, bezwodną beta-alaninę, kofeinę, L-tyrozynę.

Suplementy przedtreningowe

Odżywki przedtreningowe – potrzebne czy nie?

Tylko od ciebie zależy, czy zechcesz stosować odżywki przedtreningowe. Nikt do ich stosowania cię nie zmusi ani nikt ci nie zabroni ich suplementacji.

Przedtreningówki to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą uzyskać widoczne efekty, trenując intensywniej niż do tej pory. Jeśli rezultaty ćwiczeń to dla ciebie sprawa drugorzędna, a liczy się wyłącznie przyjemność – odżywki przedtreningowe możesz sobie odpuścić.

Zanim jednak zaczniesz je stosować, wiedz że nie zawsze wszystkie preparaty działają na każdego. Każdy organizm jest inny i może inaczej reagować na substancje zawarte w odżywkach. Niektórym wystarczy niewielka dawka, by otrzymać „energetycznego kopa”, a na niektórych nie będą działać nawet „końskie dawki”.

Skuteczność odżywek przedtreningowych można porównać do spożywania kawy. Jedni, po wypiciu filiżanki espresso są w stanie „przenosić góry” i nie mogą spać. Inni – nawet jeśli wypiją 2 filiżanki – są ospali i nie mają problemów z zaśnięciem.

Odżywki przedtreningowe – brać czy nie?
4.9 (98.78%) 82 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *