woman sitting on yoga mat with in front of girl during daytime

Fizjoterapia jest nieodłącznym elementem procesu rehabilitacji po kontuzjach sportowych. Dzięki odpowiednim zabiegom można szybciej powrócić do pełnej sprawności i uchronić się przed ewentualnymi powikłaniami. W tym artykule przedstawimy, na czym polega fizjoterapia oraz jakie są najskuteczniejsze metody rehabilitacji po kontuzjach sportowych.

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to dziedzina medycyny zajmująca się kompleksowym leczeniem różnego rodzaju dolegliwości oraz dysfunkcji organizmu. Jest to proces mający na celu przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności fizycznej w oparciu o terapię manualną, ćwiczenia, elektrostymulację czy też stosowania specjalistycznych urządzeń.

Fizjoterapia po kontuzjach sportowych – jakie są najskuteczniejsze metody?

1. Masaż – to jeden z najpopularniejszych zabiegów stosowanych w fizjoterapii. Masaż zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia ukrwienie tkanek oraz usprawnia pracę układu limfatycznego. W przypadku kontuzji sportowych, masaże pomagają rozluźnić spięte mięśnie oraz zminimalizować obrzęki.

2. Elektroterapia – to stosowanie prądu elektrycznego w celu stymulacji mięśni oraz przywrócenia ich normalnego funkcjonowania. Jest to bardzo skuteczna metoda zwłaszcza w przypadku kontuzji stawów, kolan, czy też barków.

3. Ćwiczenia oporowe – to metoda oparta na pracy z ciężarem własnego ciała, która pozwala na zwiększenie siły mięśniowej oraz ich elastyczności. Ćwiczenia te stosuje się w procesach rehabilitacji po kontuzjach mięśni, ścięgien oraz stawów.

4. Kinesiotaping – to metoda polegająca na naklejaniu specjalnych taśm na skórę, przywracających jej właściwe napięcie. Kinesiotaping stosowany jest przede wszystkim w kontuzjach stawów i mięśni, gdzie pomaga zmniejszyć ból oraz przyspieszyć proces regeneracji.

5. Krioterapia – to metoda stosowana w przypadku obrzęków oraz stanów zapalnych. Polega na stosowaniu zimna, co powoduje skurcz naczyń krwionośnych, zmniejszenie obrzęku oraz bólu.

Podsumowanie

Fizjoterapia i rehabilitacja to procesy, które powinny być nieodłącznym elementem leczenia po kontuzjach sportowych. Warto pamiętać, że im szybciej zaczniemy rehabilitację, tym większa szansa na szybki powrót do pełnej sprawności. Dlatego warto korzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą dobrać odpowiednie metody rehabilitacji oraz pomogą w powrocie do sportu.