Gainery – działanie, dawkowanie, efekty, opinie

Gainery, obok odżywek białkowych czy aminokwasów BCAA, są preparatami chętnie stosowanymi przez osoby dążące do budowy wartościowej muskulatury. Jak działają i czy ich przyjmowanie przynosi zadowalające efekty? Sprawdź.

Gainery to odżywki białkowo-węglowodanowe charakteryzujące się niewielką ilością tłuszczu. Przeznaczone dla osób budujących masę mięśniową, mogą stanowić uzupełnienie codziennej diety.

Gainery – działanie

Celem stosowania gainerów jest uzupełnienie zwiększonego zapotrzebowania białko i węglowodany – dwa główne makroskładniki niezbędne w budowaniu wartościowej masy mięśniowej.

Działanie tego typu preparatów ma charakter wielopłaszczyznowy:

  • wpływają korzystnie na anabolizm
  • wspomagają odbudowę glikogenu
  • poprawiają regenerację potreningową
  • chronią przed katabolizmem
  • ułatwiają bilansowanie diety
  • dodają energii.

Gainery – dawkowanie

Dawkowanie gainerów uzależnione jest od proporcji zastosowanych makroskładników:

  • odżywki białkowo-węglowodanowe w proporcji 4:1 należy dawkować w ilości ok. 150-175 g
  • odżywki białkowo-węglowodanowe w proporcji 3:1 należy dawkować w ilości 120-140 g.

Gainery – efekty stosowania

Gainery to odżywki dla sportowców, których stosowanie faktycznie przekłada się na wyraźne wzrosty masy mięśniowej. Poprzez wprowadzenie ich do codziennego jadłospisu, możliwe jest pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na proteiny oraz węglowodany w okresie intensywnych treningów mających na celu zbudowanie muskulatury.

Aby jednak przyjmowanie gainerów przyniosło oczekiwane efekty, należy dobrać odpowiednią odżywkę. Zaleca się, aby ektomorficy (osoby mające trudność w przybieraniu na wadze) sięgnęli po gainery typu 4:1. Pozostali sportowcy mogą z powodzeniem stosować gainery typu 3:1.

Gainery – opinie

Jeśli chodzi o gainery, opinie mają dobre wśród sportowców. Tego rodzaju odżywki doceniane są przede wszystkim za możliwość szybkiego uzupełnienia codziennej diety w brakujące węglowodany i białko.

Gainery – działanie, dawkowanie, efekty, opinie
5 (99.23%) 26 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *