Kreatyna – najpopularniejszy suplement dla sportowców

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów dla sportowców. Powszechność jego stosowania wynika przede wszystkim z efektów, jakie można osiągnąć. Wpływa na budowanie wartościowej masy mięśniowej, pomagając osiągnąć lepsze rezultaty treningowe. Co musisz o niej wiedzieć?

kreatynaPoszukując kreatyny do suplementacji, nie zawiedziesz się. Producenci dwoją się i troją, by sprostać wymaganiom sportowców. Wpuszczają na rynek mnóstwo preparatów zawierających kreatynę: albo w postaci monosuplementów, albo w postaci suplementów monoskładnikowych. Wystarczy spojrzeć na tę ofertę sklepu  aby przekonać się o szerokim wyborze asortymentu. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny preparat, poznaj najważniejsze fakty.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna jest substancją, której właściwości kojarzą się przede wszystkim ze wsparciem przy budowaniu wartościowej masy mięśniowej. I faktycznie, wykazuje działanie anaboliczne, zwiększając efekty treningowe. Nie można jednak umniejszać jej roli, ponieważ wspiera funkcjonowanie w innych aspektach.

Okazuje się, że suplementacja kreatyną przyczynia się do poprawy metabolizmu oraz wspiera procesy termogeniczne. Świetnie sprawdzi się więc u osób, którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej. Ponadto wpływa korzystnie na zdolności wysiłkowe, w efekcie czego mięśnie są gotowe do podjęcia intensywnego wysiłku fizycznego.

Monohydrat czy jabłczan?

Kreatyna występuje najczęściej w formie monohydratu oraz jabłczanu, które charakteryzują się dość dobrą przyswajalnością. Wybór, szczególnie początkującym sportowcom, może nastręczać wielu problemów. Minimalne różnice utrudniają podjęcie decyzji. Co więc wybrać?

Zarówno monohydrat, jak i jabłczan wpływają na przyrosty masy mięśniowej. Oba przyczyniają się do zwiększenia produkcji białek mięśniowych oraz przeciwdziałają katabolizmowi. Trzeba jednak mieć świadomość, że to jabłczan kreatyny pozwala osiągnąć lepszą jakość pod względem wizualnym w kwestii budowania beztłuszczowej masy mięśniowej. Gorszy jest natomiast proces przyrostu, tzn. jest mniej efektowny, ponieważ monohydrat posiada znacznie większą zdolność zatrzymywania wody.

Jak dawkować kreatynę?

Nie jest prawdą, że kreatyny nie można stosować przez cały rok. Wśród sportowców panuje przekonanie, że cykliczne stosowanie prędzej czy później spowoduje uodpornienie się organizmu na działanie. Warto jednak mieć świadomość, że kreatyna jest substancją endogenną, a więc produkowaną samodzielnie przez organizm. Oznacza to, że wszelkie nadwyżki i tak zostaną spożytkowane, ponieważ kreatyna bierze udział w licznych przemianach fizjologicznych.

Przyjmowanie kreatyny może mieć więc charakter cykliczny lub stały – bez względu na to, czy jest to monohydrat, czy jabłczan.

  • Dawkowanie jabłczanu kreatyny

Jeśli przyjmowanie suplementu na charakter cykliczny (cykl trwający 4-12 tygodni), wówczas zalecana dawka to 5-10 g na dobę podzielona na 2-3 porcje. Dawkowanie stałe to 0.03 g-0.05 g na każdy kilogram masy ciała. Ważąc np. 86 kg, dobowa dawka stała to 2,58 g-4,3 g.

  • Dawkowanie monohydraty kreatyny

Przyjmując monohydrat kreatyny w fazie cyklicznej (w przedziale 8-15 tygodni), dobowa dawka kształtuje się w granicach 5-10 g podzielona na 2-3 porcje.

Kreatyna nie jest sterydem!

Decydując się na suplementację kreatyną, należy pamiętać, że nie jest ona sterydem! Nie wpływa w żaden sposób na regulację gospodarki hormonalnej. Nie przyczynia się do sztucznego produkowania testosteronu. Możesz więc rozpocząć suplementację bez obaw o swoje zdrowie.

Kreatyna – najpopularniejszy suplement dla sportowców
5 (99.57%) 46 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *