woman sitting on yoga mat with in front of girl during daytime

Wpływ techniki oddychania na trening siłowy

Podczas wykonywania ćwiczeń siłowych nie tylko ważne jest, jakie mięśnie pracują, ale również jak oddycha się podczas treningu. Poprawna technika oddychania może wpłynąć na wydajność treningu oraz zwiększyć bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń.

Najważniejsza zasada: oddychaj po prostu!

Najważniejszą zasadą podczas treningu siłowego jest regularne i głębokie oddychanie. Podczas wykonywania ćwiczeń nie należy wstrzymywać oddechu w żaden sposób, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia ciśnienia krwi oraz osłabienia mięśni.

Wdech i wydech w zależności od rodzaju ćwiczenia

W celu poprawienia wydajności treningu warto dostosować technikę oddychania do rodzaju wykonywanego ćwiczenia. Przykładowo, podczas wykonywania ćwiczeń izometrycznych (tzn. kiedy mięśnie nie wydłużają się ani nie skracają) lepiej wziąć wdech i wytrzymać w pozycji przez kilka sekund, a następnie wydech w czasie powrotu do pozycji wyjściowej. Natomiast podczas ćwiczeń z obciążeniem (np. podnoszenie ciężarów) najlepiej wziąć wdech w trakcie opuszczania ciężaru oraz wydech przy podnoszeniu.

Nisko i ukośnie

Podczas wykonywania ćwiczeń z ciężarem można także zastosować technikę oddychania nisko i ukośnie. Polega ona na czasie wydechu, kiedy ciężar zostaje podniesiony lub unoszony ku górze, oddychanie ukośnie przez usta lub nos. Podczas opuszczania ciężaru oddycha się przez nos, co pozwala na lepszą równowagę podczas wykonywania ćwiczeń.

Oddychanie przez nos

Podczas treningu siłowego warto zwrócić uwagę na oddychanie przez nos. W przypadku treningu z dużą ilością powtórzeń, czyli tzw. treningu na masę, oddychanie przez nos może pomóc w zwiększeniu wytrzymałości i kontroli oddechowej. Natomiast podczas ćwiczeń izometrycznych, lepiej wydychać powietrze przez usta.

Podsumowanie

Technika oddychania podczas treningu siłowego może wpłynąć zarówno na wydajność, jak i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Przede wszystkim warto pamiętać o regularnym i głębokim oddychaniu oraz unikać wstrzymywania oddechu w żadnym momencie treningu. Dostosowanie techniki oddychania do rodzaju wykonywanego ćwiczenia również może poprawić wydajność treningu i zwiększyć bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń.