Odżywki węglowodanowe – działanie, dawkowanie, efekty, opinie

Odżywki węglowodanowe (carbo) to preparaty dedykowane sportowcom, które poszukują alternatywnego źródła energii. Poznaj ich działanie oraz dowiedz się więcej o efektach stosowania.

Odżywki typu carbo zawierają mieszaninę węglowodanów różniących się szybkością wchłaniania. Dzięki temu zapewniają stały dopływ energii, pokrywając częściowo dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Odżywki węglowodanowe – działanie

Odżywki węglowodanowe działają na kilku płaszczyznach jednocześnie:

  • stanowią źródło energii
  • poprawiają regenerację powysiłkową
  • uzupełniają zapasy glikogenu.

Odżywki węglowodanowe pozwalają jednocześnie na lepsze bilansowanie diety – szczególnie w okresie budowania masy mięśniowej. Stanowią porcję dodatkowych kalorii, które ciężko pozyskać z pożywienia.

Odżywki węglowodanowe – dawkowanie

Dawkowanie odżywek węglowodanowych należy uzależnić od dziennego zapotrzebowania energetycznego. Warto przy tym stosować się do zaleceń producenta konkretnej odżywki – to ważne, ponieważ różne węglowodany w różnych ilościach znajdują się w preparacie. Zwykle dzienna porcja to 30-50 g przed treningiem oraz bezpośrednio po jego zakończeniu.

W przypadku stosowania odżywek carbo zawierających węglowodany o różnym stopniu wchłanialności, najlepiej przyjmować je na ok. 30 minut przed treningiem.

Odżywki węglowodanowe – efekty

Stosowanie odżywek węglowodanowych daje bardzo szybkie efekty w postaci:

  • większej tolerancji mięśni na intensywny wysiłek fizyczny
  • redukcji zmęczenia
  • zwiększenia wytrzymałości.

Odżywki węglowodanowe – opinie<

Odżywki węglowodanowe mają raczej pozytywne opinie wśród sportowców decydujących się na ich suplementację. Plusem z pewnością jest odpowiednio dobrany skład – tak, aby mieszanka zawierała węglowodany o zróżnicowanym czasie uwalniania.

Ich przyjmowanie powinno być jednak połączone z odpowiednią dietą i treningami – w przeciwnym razie suplementacja może skończyć się przyrostami masy ciała.

Odżywki węglowodanowe – działanie, dawkowanie, efekty, opinie
5 (100%) 27 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *