Przerwa od treningów – czy warto?

Nikt nie odpuszcza treningów bez wyraźnego powodu. Rzadko kiedy sportowcy rezygnują z ćwiczeń po uzyskaniu wymarzonej sylwetki. By utrzymać muskulaturę, na którą pracowało się latami, trzeba kontynuować treningi. Czasami jednak warto zrobić sobie przerwę, choć na jej temat zdania są podzielone.

Specjaliści podkreślają, że uprawianie aktywności fizycznej (pod dowolną postacią) nie polega wyłącznie na trenowaniu. Chcąc osiągać jak najlepsze rezultaty, należy zachować odpowiednie proporcje między okresem intensywnej aktywności a odpoczynkiem. Warto bowiem pamiętać, że właściwie zaplanowany odpoczynek jest elementem kluczowym, pobudzając organizm do odnowy biologicznej. Ponadto przywraca prawidłową równowagę funkcjonowania organizmu.

Przerwa w treningu prowadzi do superkompensacji

Wiele osób ma ochotę na przerwę w treningu, jednak miewa z tego powodu wyrzuty sumienia, rezygnując z odpoczynku. Tymczasem należy pamiętać, że zrobienie sobie wolnego od ćwiczeń ma pozytywny wpływ na organizm. Wyeliminowanie zmęczenia związanego intensywnymi treningami, a następnie przystąpienie do właściwie zaplanowanego treningu prowadzi do tzw. superkompensacji. Jest to stan równowagi, po osiągnięciu którego organizm wykazuje znacznie większe możliwości wysiłkowe. Efekt? Następuje wyraźna poprawa formy, co przekłada się na uzyskiwanie lepszych wyników treningowych.

Jeśli odpoczynek, to tylko czynny

Wiesz już, że przerwa od treningów jest jak najbardziej wskazana. Trzeba jednak mieć świadomość, że odpoczynek może przybierać różne formy. Wiele osób stosuje bierny odpoczynek oznaczający bezczynność ruchową. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie?

O ile po długim okresie treningów można pozwolić sobie na 5-7 dni „nicnierobienia”, dłuższy bierny odpoczynek nie jest wskazany. Dlaczego? Organizm przyzwyczajony do aktywnego trybu źle reaguje na bezczynność. W pierwszej fazie pojawia sie stan ociężałości, ponieważ organizm wręcz domaga się ćwiczeń. Bez nich odczuwa bowiem dyskomfort, który przekłada się m.in. na pogorszenie samopoczucia. To jednak nie wszystko…

Brak ćwiczeń oznacza niższy pobór tlenu, obniża się także objętość wyrzutowa serca. Dochodzi do zmniejszenia poziomu glikogenu. Zmiany dotykają także układu mięśniowego – przekrój poprzeczny mięśni oraz grubość włókien mięśniowych zmniejszają się. Co gorsza, zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, ponieważ organizm przyzwyczajony był, że każda nadwyżka ulega szybkiemu spalaniu.

Im dłużej trwa przerwa w formie bezczynności ruchowej, tym zmiany są większe i bardziej widoczne. Warto przy tym podkreślić, że u osób trenujących siłowo, największe spadki siły przypadają na 2 a 4 tydzień przerwy.

Dlatego też nie należy decydować się na zupełnie bierny odpoczynek. Zaleca się delikatną aktywność fizyczną, choćby w formie energicznych spacerów.

Jak wrócić do treningów po długiej i bezczynnej przerwie?

Zdarzają się jednak takie przypadki, kiedy zarówno przerwa, jak i bezczynność ruchowa jest koniecznością. W takiej sytuacji należy w odpowiedni sposób powracać do treningów. Jest to ważne, by nie przeciążyć organizmu i nie spowodować przykrych w skutkach kontuzji. O czym należy przede wszystkim pamiętać?

  • Wykonując trening siłowy, zacznij od podstaw. W pierwszych dniach warto skoncentrować się na poprawnej technice wykonywania ćwiczeń. Ponadto zaleca się zaczynać od pojedynczych serii z niewielkim obciążeniem.
  • Pamiętaj o rozgrzewce. To kluczowy element, dzięki któremu zmniejszysz ryzyko kontuzji. Musisz mieć świadomość, że mięśnie po długim okresie bezczynności ruchowej nie są tak bardzo wytrzymałe. Ponadto dobrze wykonana rozgrzewka jest w stanie zmniejszyć bolesność mięśni we wczesnej fazie programu ćwiczeniowego.
  • Zadbaj o właściwą dietę – w końcu właściwy sposób odżywiania jest w pewien sposób powiązany z efektami treningowymi. Zaleca się, by codzienne menu zawierało sporą ilość białka, umiarkowane ilości węglowodanów oraz minimalne ilości tłuszczów (najlepiej nienasyconych kwasów tłuszczowych). Sięgnij po odżywki białkowe  oraz preparaty witaminowe.
  • Przydać się może suplementacja preparatami wzmacniającymi stawy, dzięki którym zmniejszysz ryzyko kontuzji aparatu ruchu.

Jeśli wracasz do ćwiczeń po długiej przerwie spowodowanej np. chorobą, daj sobie czas. Musisz wykazać cierpliwość, by powrócić do formy i znów realizować plany treningowe na maksa.

Przerwa od treningów – czy warto?
5 (100%) 40 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *