Zielony małż na regenerację mięśni?

Poddawane intensywnym treningom mięśnie wymagają solidnej regeneracji. Narażanie ich na spory wysiłek ponad siły, bardzo szybko da o sobie znać– zamiast rozbudowy masy mięśniowej, zauważysz jej spadek. Ponadto pogorszą się twoje wyniki treningowe. Dlatego warto poszukać sposobów, dzięki którym proces regeneracji można przyspieszyć. Jednym z nich jest zielony małż. Czym jest i czy faktycznie działa?

Zielony małż, znany również jako omułek zielonowargowy, jest skorupiakiem pochodzącym z Nowej Zelandii. Jego cechą charakterystyczną jest to, że w całości składa się z białka, węglowodanów, minerałów, kwasów omega-3 czy chondroityny. Dlatego stanowi lepszą alternatywę dla ryb, będąc doskonałym źródłem protein. Warto jednak mieć świadomość, że jego znaczenie w diecie sportowców nie wynika wyłącznie z dostarczania sporej porcji białka.

Zielony małż łagodzi stany zapalne

Zielony małż wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Jak pokazują badania naukowe, wyróżnia się znacznie większą biodostępnością w porównaniu z innymi popularnie stosowanymi preparatami. Świetnie sprawdza się w przypadku łagodzenia dolegliwości bólowych – szczególnie w okolicach stawu kolanowego. To dobra wiadomość dla osób trenujących z dużym obciążeniem, które narażają swoje stawy.

Zielony małż wsparciem w szybszej regeneracji

Jak pokazują badania naukowe opublikowane w 2015 roku w Journal Of The International Society of Sports Nutrition, zielony małż jest skorupiakiem, który jest w stanie przyspieszyć regenerację. Takie wnioski wysnuł prof. Timothy Mickleborough z School of Public Health: Indiana University Bloomington. Jego zdaniem olej pozyskiwany z omułka zielonowargowego doskonale sprawdza się jako wsparcie uszkodzonych mięśni narażonych na intensywny wysiłek fizyczny.

Dla potwierdzenia swoich hipotez przeprowadzi badania, w których wzięło udział 32 mężczyzn aktywnych sportowo (trenujących 3 razy w tygodniu przez 30 minut). Badanych podzielono na dwie grupy: jednej z nich podawano olej pozyskiwany z zielonego małża, a drugiej – tylko placebo. Po 26 dniach sprawdzono efekty. Okazało się, że osoby przyjmujące cenny olej znacznie rzadziej zmagały się z bólem mięśni, odnotowały lepszą wytrzymałość oraz mniejsze zmęczenie. Przełożyło się to również na przyspieszenie regeneracji.

Zielony małż tylko w tabletkach?

W Polsce trudno o świeżego zielonego małża, a tylko skorupiak po zbiorach jest w stanie dostarczyć cenne składniki przyczyniające się do przyspieszenia regeneracji. Dlatego najlepsze efekty przynosi suplementacja – produkt ulega liofilizacji na miejscu – zaraz po zbiorach, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości.

Jeżeli jesteś osobą, do której nie przemawia przyjmowanie zielonego małża w tabletkach, odpuść sobie poszukiwania świeżego skorupiaka – będzie on bowiem bezwartościowy. W takiej sytuacji nie pozostaje ci nic innego, jak tylko sięgnąć po odżywki dla sportowców przyspieszające regenerację.

Zielony małż na regenerację mięśni?
5 (100%) 34 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *