5 sposobów na lepszy przyrost mięśni

Zależy ci na widoczniejszym przyroście masy mięśniowej? Skorzystaj z poniższych porad, dzięki którym osiągniesz zdecydowanie lepsze rezultaty. Poznaj 5 sposobów i uwzględnij je w swoim planie treningowym. Zacznij nawet od dziś!

Uda ci się osiągnąć sukces, jeśli regularnie będziesz realizował poniższe wskazówki. Chociaż część z nich jest powszechnie znana, nie każdy stosuje się do tych zasad. Zmień więc swoje podejście i wykaż się konsekwencją. Szybko okaże się, że takie postępowanie jest słuszne.

1. Spożywaj częste posiłki

To niezwykle ważna zasada dla każdego intensywnie trenującego sportowca – bez względu na stopień zaawansowania. Dlaczego ma takie znaczenie?

Załóżmy, że należysz do grupy ektomorfików mających trudność z przybieraniem na masie. Odpowiada za to szybka przemiana materii, więc spalasz niemal od razu to, co zjesz. Jeśli więc chcesz osiągnąć lepsze przyrosty masy mięśniowej, musisz jeść częściej niż do tej pory. Zaleca się, by białka i węglowodany spożywać średnio co 3-4 godziny. Dzięki temu unikniesz procesu katabolicznego, który hamuje przyrost masy mięśniowej.

Warto więc wzbogacić swój jadłospis w większą porcję białek i węglowodanów. Po dodatkowe kalorie możesz sięgnąć po odżywki w postaci gainerów. Między posiłkami sięgaj po zdrowe przekąski – batony proteinowe czy mleczne koktajle.

Jedz, jedz, jedz – nawet 7 razy dziennie!

2. Zadbaj o większą ilość białka

Białko jest najważniejszym elementem budulcowym, od którego zależy „być albo nie być” twojej muskulatury. Dlatego musisz dostarczać go w odpowiedniej ilości? Odpowiedniej, czyli jakiej?

I tutaj pojawiają się „schody”, ponieważ daje się słyszeć wiele sprzecznych opinii co do dziennego zapotrzebowania na białko. Amerykańskie Towarzystwo Medyczne zaleca przyjmowanie nie więcej niż 0,5 g na funt wagi, ale wiadomo że najlepsi kulturyści spożywają nawet do 1,5 g przypadającego na kg.

Prawda jest taka, że sportowcy dostarczający większą porcję protein, uzyskują lepszą masę mięśniową w krótszym czasie. Sięgnij więc po odżywki białkowe, dzięki którym zwiększysz podaż cennych protein odpowiedzialnych za wzrost mięśni.

3. Suplementuj kreatynę

Kreatyna to ważny suplement dla sportowca, dzięki któremu możesz uzyskać lepszą masę mięśniową. Od czasu do czasu słyszy się o przypadkach, kiedy osobie trenującej siłowo i przyjmującej regularnie kreatynę udało się uzyskać zadowalające efekty. Przyrost 5-8 kg w ciągu miesiąca po rozpoczęciu suplementacji nie należą do rzadkości. Jednak jeśli tobie nie uda się uzyskać tak spektakularnych rezultatów, przyrosty na pewno zauważysz. Wszyscy eksperci podkreślają znaczenie kreatyny i zalecają włączyć ją jako element uzupełniający trening siłowy.

4. Niech plan treningowy obejmuje podstawowe ćwiczenia

Znasz powiedzenie „w prostocie tkwi siła”? Możesz je z powodzeniem przenieść na salę treningową, ponieważ… bardzo dobre efekty przynoszą fundamentalne i proste ćwiczenia od lat wykonywane przez kulturystów. Zamiast wykonywać izolowane ruchy na maszynach, sięgnij do podstaw: wyciskanie na ławie, martwy ciąg, przysiady ze sztangą. Są to ćwiczenia, które należy wykonywać zawsze. Dzięki ich włączeniu w plan treningowy, twoje ciało zacznie tworzyć nowe pokłady mięśni.

5. Stosuj metodę przeciążenia

Jest taka zasada: im większy ciężar podniesiesz od 6 do 12 razy, tym większe będą twoje mięśnie. To formuła znana jako metoda przeciążenia świetnie sprawdza się podczas treningów, których celem jest rozbudowa wartościowej muskulatury. Jak ją stosować w praktyce? Ot, choćby skróć trening o połowę, podnosząc dokładnie te same ciężary, ale w większej liczbie powtórzeń (np. 8 zamiast 6). Ważne jest, by stale przeciążać mięśnie – jest to bodziec stymulujący ich wzrost.

Potraktuj na serio powyższe wskazówki i stosuj się do nich regularnie. Efekty pozytywnie cię zaskoczą…

5 sposobów na lepszy przyrost mięśni
5 (100%) 45 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *