Chitosan – pomaga zredukować tłuszcz?

Dążenie do uzyskania wartościowej muskulatury zachęca wiele osób o sięgania po suplementacyjne wsparcie. Tzw. reduktory tłuszczu są niezwykle popularne, ponieważ pozwalają pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej efektywniej. Preparaty z zieloną herbatą, zieloną kawą czy L-karnityną to nie jedyne możliwości. Czy warto zainteresować się suplementami na bazie chitosanu?

Chitosan nie jest żadną nowością, jeśli chodzi o preparaty wspierające redukcję tkanki tłuszczowej. Dostępny jest od dawna, jednak wyparła go popularność wyżej wymienionych suplementów. Produkowany jest z chityny będącej strukturalnym elementem skorupy takich skorupiaków jak m.in. krewetki czy homary.

Na czym polega działanie chitosanu?

Chitosan jest substancją, która posiada zdolność łączenia się z tłuszczami obecnymi w diecie. Dzięki temu ich wchłanianie w jelicie cienkim staje się mocno ograniczone. Dochodzi do tego, ponieważ chitosan hamuje rozdrobnienie cząsteczek tłuszczu, w efekcie czego są zbyt duże, aby mogły być wchłoniąte przez kosmki jelitowe. Z powodzeniem można więc określić chitosan jako substancję blokującą tłuszcz, ponieważ hamuje go przed absorpcją. W ten sposób ogranicza ilość kalorii, które mogłyby być wykorzystane do procesu lipogenezy.

Chitosan sprzyja odchudzaniu

Biorąc pod uwagę mechanizm działania chitosanu, jak najbardziej jest on w stanie przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej, a jednocześnie zapobiec magazynowaniu tłuszczu. Problem w tym, że niewiele jest badań weryfikujących skuteczność działania w praktyce. Jeśli już jakiekolwiek badania zostały przeprowadzone, dotyczyły wyłącznie osób ze stwierdzoną otyłością i nadwagą. Uwzględniając jednak wyniki przeprowadzanych badań w tym zakresie, można optymistycznie patrzeć na skuteczność suplementów na bazie chitosanu.

  • Badanie przeprowadzone w 2006 roku przez G.R Kaats i współpracowników pozwoliło zweryfikować skuteczność chitosanu. 3 g tej substancji każdego dnia podawano osobom ze stwierdzoną nadwagą. Po 2 miesiącach osoby przyjmujące chitosan straciły średnio 1,3 kg. Podczas gdy grupa placebo odonotowała przyrost masy ciała o 0,4 kg.

Jak dawkować suplementy z chitosanem?

Jak każda substancja o dobroczynnym działaniu, by przyniosła oczekiwane efekty, musi być przyjmowana w odpowiednich dawkach. W przypadku chitosanu optymalna porcja to 1200-3000 mg zażywana każdego dnia. Racjonalnie jest podzielić dawkę na dwie – przyjmowane przed większymi posiłkami, np. zawierającymi sporą porcję tłuszczów.

Chitosan a skutki uboczne

Chociaż o chitosanie mówi się jako o bezpiecznym środku wspierającym odchudzanie, zawsze istnieje jakieś ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. Te są jednak dość łagodne w porównaniu z wieloma innymi reduktorami tłuszczu.

Głównym problemem przyjmowania suplementów na bazie chitosanu są zwykle zaparcia. To jednak bariera do pokonania, ponieważ zwykle nie pojawia się w przypadku wypijania sporej ilości płynów i prowadzenia aktywnego trybu życia.

Na chitosan szczególną uwagę powinny zwrócić osoby uczulone na skorupiaki. W ich przypadku zażywanie preparatów z tym składnikiem może być ryzykowne, prowadząc nawet do wstrząsu anafilaktycznego. W przypadku alergii lepiej więc – dla własnego dobra – zrezygnować z przyjmowania suplementów z chitosanem.

Jakie preparaty z chitosanem wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów odchudzających zawierających chitosan. Najczęściej są to połączenia z innymi substancjami aktywnymi przyspieszającymi redukcję tkanki tłuszczowej.

My szczególnie polecamy:

  • Olimp Chitosan + Chrom – to suplement diety, którego działanie wspiera obecność chromu – pierwiastka regulującego poziom cukru we krwi, co zapobiega podjadaniu między posiłkami..
  • SCITEC – HCA – Chitosan – to suplement diety stanowiący połączenie odchudzających właściwości chitosanu i HCA (hydroksykwasu cytrynowego). Oba składniki wzajemnie potęgują swoje działanie, już w małych dawkach przyczyniając się do redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów i uzyskać beztłuszczową muskulaturę? Przekonaj się o odchudzających właściwościach chitosanu.

Chitosan – pomaga zredukować tłuszcz?
4.8 (96.23%) 53 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *