Trener personalny – czy warto korzystać z jego wsparcia?

Trening z trenerem personalnym to trend, który zyskuje na popularności. Czy jego towarzystwo podczas wykonywania ćwiczeń to tylko fanaberia, czy może wymierne korzyści decydujące o poprawie efektów treningowych?

Decydując się na realizowanie treningów na siłowni, zależy ci na uzyskaniu założonego celu: chcesz zbudować wartościową masę mięśniową. Przez pierwsze miesiące jesteś mega zmotywowany, ponieważ do działania napędza cię chęć  poprawy swojej sylwetki. Z czasem jednak tracisz zapał, gdyż nie widzisz wyraźnych rezultatów, a i odczuwasz pewien dyskomfort podczas wykonywanych ćwiczeń. W takiej sytuacji warto rozważyć współpracę z trenerem personalnym.

Trener personalny – motywator, żywieniowiec i trener w jednej osobie

Trener personalny jest osobą, która towarzyszy podczas każdego treningu. Zajmuje się tylko jedną osobą ćwiczącą, w 100% koncentrując swoją uwagę na trenującym. Dzięki temu może kontrolować poprawność zaleconych ćwiczeń, zwracając szczególną uwagę na technikę ich wykonywania.

Współpraca z trenerem osobistym rozpoczyna się od przygotowania planu treningowego dostosowanego do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań sportowca. Trener osobisty pracuje również jako żywieniowiec – przygotowuje idealnie dopasowaną dietę uwzględniającą także odżywki dla sportowców. Jest w stanie przy tym doradzić, która kreatyna czy odżywka białkowa będzie lepszym rozwiązaniem, itp.

Już na sali treningowej trener personalny czuwa na bezpieczeństwem. Dzięki temu masz pewność, że wykonywane ćwiczenia nie będą miały negatywnego wpływu na twój organizm, że nie dojdzie do przetrenowania – liczba powtórzeń i serii będzie dostosowana do stopnia zaawansowania.

Trener personalny jest także doskonałym motywatorem – z kilku powodów. Po pierwsze, opłacając treningi indywidualne, częściej z nich korzystasz (szczególnie, jeśli płacisz za cały miesiąc z góry). Po drugie: dobre słowo i widoczne rezultaty nakręcają cię do ćwiczeń.

Po co mi trener, skoro mogę korzystać z filmików na YT?

Takie pytanie zadaje sobie wiele początkujących sportowców, którzy niejako podważają zasadność korzystania ze wsparcia trenera personalnego. Są bowiem zdania, że efektywny plan treningowy mogą ułożyć na podstawie filmików publikowanych na YouTube. Owszem, są to cenne źródła informacji dla sportowców, jednakże mogą okazać się niewystarczające. Szczególnie, jeśli sportowiec dopiero zaczyna swoją przygodę na siłowni i nie ma wiedzy dotyczącej techniki poprawnego wykonywania ćwiczeń. Trudno jest bowiem przenieść wszystkie wskazówki bezpośrednio na salę treningową, a ponadto nie ma możliwości zweryfikowania poprawności wykonywanych ćwiczeń.

Dlatego dobrym rozwiązaniem, przede wszystkim na początku drogi treningowej, jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Trener personalny pomoże w wypracowaniu dobrych nawyków związanych z techniką wykonywanych ćwiczeń, dając solidną bazę do dalszego samodzielnego trenowania.

Wybór odpowiedniego trenera osobistego ma znaczenie

Popularność ćwiczeń z trenerem personalnym spowodowała wzrost liczby osób oferujących tego typu usługi. Dlatego wybór odpowiedniego trenera ma znaczenie.

Chcąc mieć pewność, że trening będzie maksymalnie nastawiony na efekty, trener personalny powinien:

  • posiadać doświadczenie w tym zakresie – ważne, by posiadał ukończone kursy specjalistyczne
  • działać przede wszystkim z pasji – dzięki temu jego zaangażowanie w każdy trening przełoży się na lepszą motywację dla ciebie.

Dobrym rozwiązaniem jest umówienie się na trening testowy – dzięki temu zweryfikujesz jego podejście do treningu oraz przekonasz się, czy warto podjąć współpracę.

Trener personalny – czy warto korzystać z jego wsparcia?
5 (100%) 34 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *