woman sitting on the stone in front of the ocean

Ćwiczenia to nieodłączny element dbania o zdrowy i sprawny kręgosłup. Przemęczenie, niewłaściwa postawa ciała i długotrwałe siedzenie to czynniki, które negatywnie wpływają na nasze plecy. Dlatego warto regularnie wykonywać specjalne ćwiczenia, które pomogą nam w zachowaniu zdrowia kręgosłupa. W tym artykule przedstawiamy siedem skutecznych ćwiczeń, które zapewnią nam silne, elastyczne i bezboleśne plecy.

Ciągły ból kręgosłupa to problem, z którym boryka się wielu z nas. Jednym z głównych powodów jego występowania jest niewłaściwa postawa ciała. Dlatego pierwszym etapem w dbaniu o zdrowe plecy powinno być usprawnienie naszej postawy. Oto kilka ćwiczeń, które pomogą nam w poprawieniu naszej sylwetki:

 1. Ćwiczenia postawy ciała
 • Stój prosto, z łopatkami uniesionymi i złączonymi razem. Napnij mięśnie brzucha i ud, jednocześnie rozluźniając mięśnie pośladków. Trzymaj tę pozycję przez 10-15 sekund i powtórz ćwiczenie 5 razy.

 • Stań tyłem do ściany, z piętami, pośladkami i plecami przylegającymi do niej. Wykonuj lekkie skłony w przód, tak aby poczuć napięcie w mięśniach pleców. Wytrzymaj w tej pozycji przez 30 sekund, a następnie odpocznij. Powtórz ćwiczenie 3 razy.

 • Leż na plecach, z nogami zgiętymi w kolanach i stopami płasko na podłodze. Przytrzymaj książkę na głowie, jednocześnie starając się utrzymać naturalną krzywiznę kręgosłupa. Wytrzymaj w tej pozycji przez 2 minuty, a następnie odpocznij. Powtórz ćwiczenie 3 razy.

Mając poprawną postawę, możemy przejść do ćwiczeń, które wzmocnią nasze plecy i zapobiegną bólom w tej okolicy.

 1. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców
 • Leż na brzuchu, z rękoma wyciągniętymi przed siebie. Podnieś jednocześnie ręce, głowę i nogi, starając się utrzymać tę pozycję przez 5 sekund. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

 • Usiądź na podłodze, z nogami wyprostowanymi. Skrzyżuj ręce na klatce piersiowej i pochyl ciało do przodu, dotykając łokciami kolan. Wytrzymaj w tej pozycji przez 10 sekund i wróć do wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 8 razy.

 • Stój obok stołu, oprzyj się o niego rękami i wyprostuj plecy. Delikatnie unieś jedną nogę do tyłu, utrzymując prosty kręgosłup. Wytrzymaj w tej pozycji przez 10 sekund, a następnie zmień nogę. Powtórz ćwiczenie 10 razy na każdą nogę.

Mięśnie, które podtrzymują nasz kręgosłup, muszą być również elastyczne. Regularne rozciąganie zapobiegnie sztywności i bólom pleców. Oto kilka prostych ćwiczeń rozciągających, które możemy wykonywać każdego dnia:

 1. Ćwiczenia rozciągające plecy
 • Usiądź na podłodze, z nogami szeroko rozstawionymi. Wyprostuj ręce w górę, a następnie pochyl tułów do jednej strony, starając się dotknąć podłogi rękoma. Wytrzymaj w tej pozycji przez 20 sekund i zmień stronę. Powtórz ćwiczenie 5 razy na każdą stronę.

 • Stań z nogami szeroko rozstawionymi. Skrzyżuj ręce na wysokości klatki piersiowej i wyprostuj się. Odchyl tułów do tyłu, jednocześnie wyginając kręgosłup. Wytrzymaj w tej pozycji przez 15 sekund i powtórz ćwiczenie 5 razy.

 • Leż na plecach, z kolanami zgiętymi i stopami płasko na podłodze. Przytrzymaj jedną nogę za kolano i przyciągnij ją do klatki piersiowej. Wytrzymaj w tej pozycji przez 30 sekund, a następnie zmień nogę. Powtórz ćwiczenie 5 razy na każdą nogę.

Pamiętaj, że regularne wykonywanie tych ćwiczeń jest kluczem do utrzymania zdrowego i sprawnego kręgosłupa. Ćwiczenia postawy ciała, wzmacniające mięśnie pleców i rozciągające plecy będą miały pozytywny wpływ na nasz kręgosłup. Staraj się również kontrolować swój styl życia, unikając długiego siedzenia, podnoszenia ciężarów i ciężkiej pracy fizycznej. W przypadku jakichkolwiek problemów z kręgosłupem, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby otrzymać indywidualne zalecenia i uniknąć ewentualnych kontuzji. Pamiętaj, że zdrowy kręgosłup to podstawa Twojego dobrego samopoczucia!