Odżywki białkowe – działanie, dawkowanie, efekty, opinie

Odżywki białkowe to jedne z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych preparatów przez sportowców. Na czym polega ich działanie? Czy stosowanie przynosi oczekiwane efekty? Jak je dawkować bezpiecznie? Dowiedz się więcej.

Odżywki białkowe to preparaty, które stanowią źródło wartościowych protein – składników odpowiadających za budowę mięśni i tkanek. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele tego typu preparatów, najczęściej spotykane to:

  • izolat białka serwatkowego (WPI)
  • hydrolizat białka serwatkowego (WPH)
  • koncentrat białka serwatkowego (WPC).

Odżywki białkowe – działanie

Działanie odżywek białkowych sprowadza się do uzupełnienia codziennej diety w proteiny – tak, aby pokryć pełne dzienne zapotrzebowanie na ten makroskładnik. Dzięki temu możliwe jest m.in.:

  • stymulowanie anabolizmu mięśniowego
  • zmniejszenie ryzyka katabolizmu (rozpadu mięśni)
  • przyspieszenie regeneracji potreningowej.

Odżywki białkowe – dawkowanie

Nie istnieje jeden uniwersalny sposób dawkowania odżywek białkowych. Wielkość przyjmowanych porcji zależy m.in. od dziennego zapotrzebowania organizmu, podaży protein z produktów spożywczych.

Powszechnie uważa się, że dobowa porcja białka nie powinna przekraczać 2-3 g / 1 kg masy ciała. Znając powyższe zalecenia i analizując rozkład makroskładników, łatwo oszacować porcję odżywki białkowej.

Zdaniem ekspertów, nie sama ilość białka ma znaczenie. Bardzo ważne jest, aby porcję protein w ciągu dnia rozłożyć równomiernie. Dzięki temu możliwe będzie jeszcze lepsze wykorzystanie białka, co przełoży się na większą dostępność aminokwasów w okresie okołotreningowym.

Odżywki białkowe – efekty

Przyjmowanie odżywek białkowych jako uzupełnienie diety pozwala osiągnąć zadowalające rezultaty. Najważniejsze efekty to m.in.:

  • budowa wartościowej masy mięśniowej
  • szybszy powrót mięśni do sprawności po ciężkim treningu
  • większa siła i wytrzymałość podczas intensywnych ćwiczeń.

Odżywki białkowe – opinie

Opinie o odżywkach białkowych są właściwie pozytywne. Sportowcy w ten sposób uzupełniający dietę, chwalą preparaty za wysoką skuteczność, przystępną formę spożycia oraz szeroki wybór smaków.

Odżywki białkowe – działanie, dawkowanie, efekty, opinie
5 (99.39%) 33 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *