ZMA – działanie, dawkowanie, efekty, opinie

ZMA to odżywka witaminowa, która ma wspierać budowę wartościowej masy mięśniowej. Czy faktycznie działa? Jakie są efekty suplementacji? Dowiedz się więcej o tym preparacie.

ZMA to połączenie cynku i magnezu (w formie chelatów) z witaminą B6. Jego wyróżnikiem jest fakt, iż proporcje wszystkich składników zostały odpowiednio dobrane – tak, aby wykazywały określone działanie.

ZMA – działanie

Chociaż wydawać by się mogło, że działanie ZMA nie różni się niczym od właściwości poszczególnych pierwiastków, zakres stosowania jest znacznie szerszy. Poza tym, że preparat jest w stanie uzupełnić niedobory cynku, magnezu i witaminy B6, ZMA działa również poprzez:

  • zwiększenie poziomu testosteronu, hormonu wzrostu oraz insulinopodobnego czynnika wzrostu – głównych hormonów anabolicznych
  • ograniczenie procesu katabolizmu – który doprowadza do rozpadu białek mięśniowych
  • zmniejszenie poziomu kortyzolu – hormonu stresu
  • wsparcie nocnej regeneracji.

ZMA – dawkowanie

Nie istnieje jedna uniwersalna dawka ZMA, dlatego należy dokładnie zapoznać się z informacjami na ulotce dołączonej do opakowania. Zazwyczaj jednak producenci rekomendują przyjmowanie 2 tabletek dziennie – najlepiej zażyć je na ok. 30-60 minut przed nocnym snem.

ZMA – efekty

Jeśli chodzi o ZMA, wielu sportowców odczuwa dość wyraźne efekty suplementacji. Regularne przyjmowanie preparatu pozwala m.in.:

  • skrócić czas potrzebny na regenerację
  • zbudować wartościową masę mięśniową
  • poprawić koncentrację
  • uporać się z bolesnymi skurczami mięśni.

ZMA wykazuje także dobroczynne działanie na sen – sprawia, że nocny wypoczynek jest głębszy. Dzięki temu po przebudzeniu człowiek czuje się wypoczęty i zrelaksowany.

ZMA – opinie

ZMA to suplement, który wywołuje wiele kontrowersji. Część sportowców w ogóle nie zauważa efektów, a inni są zaskoczeni wysoką skutecznością. Z uwagi na tak skrajne opinie o ZMA, warto samodzielnie przekonać się o jego działaniu – przyjmuj preparat przez okres minimum 3 miesięcy i sprawdź, czy zauważysz pozytywne skutki.

ZMA – działanie, dawkowanie, efekty, opinie
4.8 (96.67%) 30 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *