woman using dumbbells

Często brakuje nam czasu na regularne wizyty w siłowni, ale to nie jest powód, aby rezygnować z treningów. Dzięki treningowi tabata możesz wykonać krótkie, ale intensywne treningi w domu, które skutecznie poprawią Twoją wydolność i sylwetkę.

Jak działa trening tabata?

Trening tabata to metoda treningowa oparta na intensywnych 8-sekundowych interwałach ćwiczeń, oddzielonych 10-sekundowymi przerwami. W ciągu jednego cyklu powtarzane jest kilka różnych ćwiczeń, np. przysiady, pompki, skakanie na skakance, sprint na miejscu. Trening tabata ma na celu pobudzenie metabolizmu, spalanie tłuszczu i wzmacnianie mięśni. Efektywność tej metody treningowej polega na tym, że poprzez skracanie czasu treningu i zwiększanie intensywności ćwiczeń, pobudzamy organizm do szybszej pracy i szybszego spalania kalorii przez cały dzień.

Zalety treningu tabata

1. Szybkie efekty – dobry trening tabata może trwać tylko 4 minuty, ale to wystarczy, aby zacząć odczuwać różnice w kondycji i sylwetce.
2. Oszczędność czasu – nie musisz rezygnować z treningu, gdy nie masz czasu na ćwiczenia w siłowni. Trening tabata możesz wykonać w domu, w parku lub na działce.
3. Wariacja ćwiczeń – trening tabata pozwala na ćwiczenie różnych partii mięśni, dzięki temu każdy może znaleźć ćwiczenia odpowiednie dla siebie.
4. Poprawa kondycji – intensywność treningu pomaga wzmocnić serce i płuca, co wpływa na poprawę kondycji fizycznej.
5. Motywacja – krótkie interwały i możliwość szybkiego zobaczenia efektów stanowią dodatkową motywację do ćwiczeń.

Jak wykonać trening tabata w domu?

1. Znajdź odpowiednie ćwiczenia dla siebie – możesz znaleźć wiele propozycji ćwiczeń na stronach internetowych lub aplikacjach mobilnych.
2. Ustaw stoper – najlepiej zrobić to wykorzystując specjalne aplikacje na smartfonie.
3. Wykonaj 8-sekundowy interwał ćwiczenia – naukowcy zalecają intensywność ćwiczeń na poziomie 170% maksymalnej tętniczki.
4. Zrób przerwę na 10 sekund – w tym czasie nie rób nic, poza oddychaniem i przygotowaniem się do kolejnego interwału.
5. Powtórz ćwiczenie (i cały cykl) kilkakrotnie – najlepiej wykonaj 4 cykle, co da Tobie 16 minut treningu.

Trening tabata to skuteczna metoda, która pozwala na poprawę kondycji i sylwetki przy minimalnej ilości czasu. Możesz wykonywać go w domu, z minimalnym wyposażeniem. Ważne jest, aby dbać o odpowiednią intensywność ćwiczeń i pamiętać o krótkich przerwach między interwałami.