Wolne rodniki – czynnik ograniczający wzrost mięśni

Zastanawiasz się, dlaczego twoje mięśnie nie chcą rosnąć, mimo że intensywnie ćwiczysz? Szukasz przyczyny niezbyt dużej wytrzymałości, bo wydaje ci się, że twoje mięśnie są już dość mocne? Chociaż wyjaśnienia tych kwestii mogą być różne, warto pomyśleć o wolnych rodnikach. Jest wysoce prawdopodobne, że to właśnie one stanowią czynnik ograniczając wzrost mięśni.

Czy wiesz, że wytrzymałość uzależniona jest od poziomu tlenu oraz jego wykorzystania podczas wysiłku? Czy masz świadomość, że wytrzymałość zależy od sprawności układu oddechowego, układu krążenia oraz przepływu mięśniowego? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że istotną rolę może odgrywać także obecność wolnych rodników?

Wolne rodniki, czyli co?

Wolne rodniki to cząsteczki (z reguły są to cząsteczki tlenu), które – z chemicznego punktu widzenia – na zewnętrznej orbicie posiadają niesparowany elektron. Jako że każda cząsteczka dąży do pozyskania pary elektronów lub oddania pojedynczego elektronu, tak i dążą do tego wolne rodniki. Wykazują przy tym bardzo dużą aktywność chemiczną, powodując utlenianie każdego związku, z którym wejdą w kontakt.

Osoby ćwiczące w warunkach tlenowych stwarzają warunki korzystne do tworzenia się wolnych rodników. Zasada jest bowiem taka, że im więcej metabolizmu tlenowego zużywa się do produkcji energii, tym więcej wolnych rodników powstaje.

Wolne rodniki nie są korzystne dla organizmu

Wolne rodniki to cząsteczki, które wykazują negatywne działanie na organizm. Na czym polega ich „ciemna strona mocy”?

  • Wolne rodniki mogą ograniczać pracę mięśni

Na skutek pojawiania się wolnych rodników może dochodzić do wewnątrzkomórkowej degradacji białek wchodzących w reakcje z rodnikami. W przypadku, gdy wolne rodniki oddziałują na białka będące enzymami (np. kinazą kreatynową, kinazą pirogronianową) odgrywającymi znaczącą rolę w metabolizmie energetycznym komórek mięśniowych, proces ten zostaje upośledzony. W efekcie przekłada się na to na ograniczenie pracy mięśni.

  • Wolne rodniki mogą uszkadzać mitochondria

Mitochondria określa się mianem „siłowni” komórek, gdzie dochodzi do powstawania energii. W przypadku negatywnego oddziaływania wolnych rodników, komórka traci energię niezbędną do pracy. Jeśli komórek ze zmniejszoną energią powstaje coraz więcej, zmniejsza się ilość energii całego ciała. Odczuwasz więc zmęczenie i masz problem z szybkim zwalczaniem nawet zwykłej infekcji.

  • Wolne rodniki degradują DNA

Wolne rodniki, docierając do jądra komórkowego, atakują materiał genetyczny odpowiedzialny za podziały komórkowe. Wywołują m.in. uszkodzenia określane jako sprzężenie krzyżowe, co uważa się za przyczynę rozwoju chorób nowotworowych.

Wolnym rodnikom można przeciwdziałać

Walka z wolnymi rodnikami jest możliwa, ale w przypadku sportowców dość utrudniona. Warto bowiem mieć świadomość, że ich tworzeniu sprzyja stres oksydacyjny, który jest efektem realizowania intensywnych planów treningowych. Oznacza to, że przeciwko wolnym rodnikom trzeba wytoczyć „cięższy arsenał”, wspomagając się dodatkowo suplementacją.

Skuteczną bronią przeciwko wolnym rodnikom są antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze (jak nazwa wskazuje, przeciwdziałają procesom utleniania). Do tej grupy związków należą m.in. niektóre enzymy oraz witaminy. Spośród witamin należy wymienić takie jak: witamina C, witamina A, witamina E. Chociaż znaleźć je można w owocach i warzywach, bardzo często obróbka termiczna zubaża zawartość cennych składników. Warto więc wesprzeć się suplementacją, sięgając po kompleks witamin i minerałów.

Wypowiedz wojnę wolnym rodnikom, wybierając najlepsze preparaty witaminowe.

Wolne rodniki – czynnik ograniczający wzrost mięśni
5 (100%) 41 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *