silhouette photography of woman doing yoga

Czujesz się rozleniwiona i chcesz coś zmienić w swoim codziennym życiu? Zacznij od treningu pilatesu w domu. To idealna forma aktywności dla osób, które chcą wzmocnić swoje mięśnie i poprawić elastyczność swojego ciała. W kilku prostych krokach, będziesz w stanie stworzyć swoją własną przestrzeń do ćwiczeń i rozpocząć trening.

Plan treningu pilatesu w domu

Przede wszystkim, przed rozpoczęciem treningu, należy zaplanować harmonogram ćwiczeń. Możesz zacząć od jednego dnia i stopniowo zwiększać czas. Codzienne treningi pilatesu w domu, trwające od 20 do 30 minut, pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Trening pilatesu w domu: POZIOM PODSTAWOWY

Wśród ćwiczeń pilatesu, są te łatwe do nauczenia i nie wymagające wyjątkowej kondycji. Ich celem jest wzmacnianie mięśni i kształtowanie sylwetki. Ćwiczenia do wykonania w pozycji leżącej to doskonały sposób na rozpoczęcie treningu. Wymagają jedynie maty oraz wygodnej odzieży.

– Rozciąganie – po to, by rozgrzać ciało i pobudzić krążenie, wykonaj serię prostych rozciągających ćwiczeń. Możesz wykonać rozciąganie nóg, pleców czy ramion.
– Klasyczne ćwiczenia na mięśnie brzucha – płaski brzuch to pragnienie wielu kobiet. Ćwiczenia na mięśnie brzucha są kluczowe dla wzmocnienia muskulatury korpusu ciała. Wykonaj kilka serii standardowych ćwiczeń siłowych na mięśnie brzucha.
– Ćwiczenia na pośladki – pięknie rzeźbione pośladki są marzeniem wielu kobiet. Ćwiczenia na pośladki to idealny sposób na ich wyrzeźbienie. Wykonaj kilka serii mostka brzuszka, jedną z najskuteczniejszych metod na wzmocnienie mięśni pośladków.

Trening pilatesu w domu: POZIOM ŚREDNI

W ciągu kilku tygodni, zauważysz poprawę swojego samopoczucia i kondycji. Jeśli czujesz się gotowa, przejdź do pozycji dla średniozaawansowanych. Wymagają one już większego wysiłku i wytrzymałości.

– Ćwiczenia na mięśnie nóg – bardzo ważne w ćwiczeniach pilatesu, to umiejętne odciążenie dolnych partii ciała, zwłaszcza nóg. Wykonaj kilka serii klaskania piłką, pomaga to wzmocnić mięśnie nóg i poprawić ich elastyczność.
– Ćwiczenia na plecy – sztywność karku czy bóle pleców, to dolegliwości, z którymi boryka się wiele osób. Ćwiczenia na mięśnie pleców pomogą Ci zrelaksować ciało i pozbyć się bólu. Wykonaj kilka serii mostka pleców, to świetna metoda na rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni.

Trening pilatesu w domu: POZIOM ZAAWANSOWANY

Jeśli jesteś gotowa na wyzwanie i chcesz utrzymać dobrą kondycję, przejdź do poziomu zaawansowanego. To już wyższa szkoła jazdy, ale z pełną pewnością poradzisz sobie z tym wyzwaniem.

– Ćwiczenia na ramiona – kształtowanie mięśni ramion to często pomijany element treningu. Jednak podczas ćwiczeń pilatesu na ramiona, pracujesz zarówno z wykorzystaniem ciężarków, jak i swojego ciężaru ciała. Wykonaj kilka serii unoszenia ciężarków, to pomoże Ci wzmocnić mięśnie ramion.
– Ćwiczenia na całym ciele – ćwiczenia na mięśnie całego ciała to niezbędny element treningu pilatesu. Wykonaj kilka serii plana bocznego, popularnego ćwiczenia wśród graczy pilatesu. To doskonałe ćwiczenie na wzmocnienie mięśni całego ciała.

Podsumowanie

Pilates to forma aktywności, która pozwala na wzmocnienie mięśni i poprawę elastyczności całego ciała. Trening pilatesu w domu to idealny sposób na zaczęcie przygody z tą formą aktywności. Zacznij od ćwiczeń dla początkujących, stopniowo przechodząc do pozycji dla bardziej zaawansowanych. Pamiętaj o zaplanowaniu harmonogramu ćwiczeń i wybierz odpowiednie dla Ciebie metody treningowe.