man running on road near grass field

BCAA w diecie sportowca

Dla każdego, kto ceni sobie aktywny styl życia, a zwłaszcza dla osób uprawiających high-intensity workouts, zdaje się niebywale ważna rola odpowiedniego żywienia. Wraz z wyborem odpowiednich suplementów w składzie diety niezrównanie ważną rolę pełnią BCAA – aminokwasy rozgałęzione: leucyna, izoleucyna i walina.

Dlaczego więc warto sięgnąć po suplementację BCAA?

Przede wszystkim dają nam one możliwość zapewnenia kompleksowej regeneracji naszego organizmu po treningu, dodatkowo zwiększając wydajność w czasie samego wysiłku. Jak to działa?

BCAA wpływają na rozwój naszych mięśni

Pomimo, że rozłożenie protein to proces, który zachodzi w naszym organizmie na skutek przeprowadzonych treningów, to aminokwasy rozgałęzione, stosowane w odpowiednim czasie, sprzyjają regeneracji i rozwojowi mięśni. To one bowiem wpływają na syntezę białka, znacząc poziom glukozy we krwi, a co za tym idzie pomagają wśród innych składników diety odnajdywać przez organizm źródła energii.

BCAA ograniczają katabolizm

Trening to proces przede wszystkim „katabolizujący”, a białko w wyniku braku odpowiedniej regeneracji może się rozpadać zamiast rozwijać. BCAA pomagają w kontroli katabolizmu, co jest szczególnie istotne dla osób na diecie redukcyjnej lub planujących start w zawodach kulturystycznych.

BCAA przyspieszają regenerację po treningu

Podczas treningów organizm doświadcza szkód, które trzeba naprawić. Dlatego niezmiernie ważnym jest, by dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość aminokwasów potrzebnych do odbudowy ustroju. BCAA przyspieszają regenerację po wysiłku i pozwalają na szybsze powroty do formy.

Podsumowując, suplementacja BCAA to doskonały dodatek zarówno dla osób trenujących dla własnej przyjemności jak i dla zawodowców. To skuteczne narzędzie w kontroli masy mięśniowej, tym samym przyspieszając regenerację i unikając katabolizmu. Zdecydowanie warto wprowadzić je do swojej diety, aby skutecznie odbudować swoje mięśnie, wydolność i formę po intensywnych treningach.