woman sitting on the stone in front of the ocean

7 skutecznych ćwiczeń na jędrne plecy dla mężczyzn

Plecy to jedna z najważniejszych grup mięśniowych, które decydują o naszej stabilności, siłę i wydolności. Dlatego warto poświęcić odpowiednią uwagę na ich trening i zadbać o ich jędrność. W tym artykule przedstawiamy siedem skutecznych ćwiczeń na jędrne plecy dla mężczyzn, które pomogą Ci zbudować siłę i harmonijną sylwetkę.

 1. Pompki na podporze tyłem
  Pierwsze ćwiczenie, które polecamy, to pompki na podporze tyłem. To doskonały sposób na wzmocnienie mięśni pleców, ramion i klatki piersiowej. Aby wykonać to ćwiczenie, połóż się na brzuchu, oprzyj dłonie na podłodze naprzeciwko bioder, trzymając je nieco szerzej niż szerokość ramion. Następnie wyciągnij nogi i unieś ciało, pamiętając o zachowaniu prostej linii między głową a piętami. Opuszczaj i podnoś ciało, napinając mięśnie pleców i ramion. Powtórz ten ruch około 10-15 razy.

 2. Wiosłowanie sztangą
  Kolejne ćwiczenie to wiosłowanie sztangą. Stanowią one doskonałe wyzwanie dla mięśni pleców, biorąc pod uwagę różne grupy, które są zaangażowane w ten ruch. Aby wykonać wiosłowanie sztangą, weź sztangę w ręce, stojąc z lekko ugiętymi kolanami i prostym plecami. Zegnij ciało do przodu, trzymając sztangę przed sobą. Następnie wyciągnij łokcie do tyłu, unosząc sztangę do wysokości brzucha i jednocześnie napinając mięśnie pleców. Powtórz ten ruch 10-12 razy.

 3. Unoszenie ciężarków na boki
  Następne ćwiczenie to unoszenie ciężarków na boki. Jest to doskonałe ćwiczenie na mięśnie grzbietu, które skupia się na wzmocnieniu jego szerokiej części. Aby wykonać to ćwiczenie, weź lekkie ciężarki w obie ręce, stojąc prosto z lekko ugiętymi nogami. Następnie unieś ciężarki na boki, utrzymując proste plecy i delikatnie ściskając mięśnie grzbietu. Powtórz ten ruch 15-20 razy.

 4. Podciąganie na drążku
  Podciąganie na drążku to klasyka w treningu mięśni pleców. Są one jednym z najbardziej zaawansowanych ćwiczeń, które wymagają odpowiedniej siły i wytrzymałości. Aby wykonać podciąganie na drążku, złap drążek nachwytem, trzymając go na szerokość ramion. Następnie unieś się, napinając mięśnie pleców, i dotknij ramion drążka u góry. Powtórz ten ruch 8-10 razy.

 5. Superman
  Kolejne ćwiczenie, które możemy polecić, to superman. Jest to prosty i skuteczny ruch, który angażuje mięśnie pleców, ramion i nogi. Aby wykonać supermana, połóż się na brzuchu, wyciągnij ręce i nogi. Następnie jednocześnie unieś ręce, nogi i klatkę piersiową, wyginając plecy. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund, a następnie powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ten ruch 12-15 razy.

 6. Przysiady ze sztangą na plecach
  Przysiady ze sztangą na plecach to ćwiczenie, które skupia się przede wszystkim na mięśniach nóg, ale angażuje również mięśnie pleców, szczególnie dolną część. Aby wykonać przysiady ze sztangą na plecach, weź sztangę na barki, stojąc prosto z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Następnie ugnij kolana, schodząc w dół, tak że uda będą równoległe do podłogi, aż do momentu, gdy kąt między udami i podudziami będzie około 90 stopni. Powtórz ten ruch 10-12 razy.

 7. Unoszenie hantli w opadzie tułowia
  Ostatnie ćwiczenie na naszej liście to unoszenie hantli w opadzie tułowia. Jest to ćwiczenie, które skupia się na wzmacnianiu mięśni pleców, szczególnie wzdłuż kręgosłupa. Aby je wykonać, weź hantle w obie ręce, stojąc prosto ze stopami na szerokość bioder. Następnie pochyl tułów do przodu, prostując jednocześnie lekko nogi, aż hantle znajdą się w linii z kolanami. Następnie unieś ręce w bok, napinając mięśnie pleców, aż hantle będą na wysokości barków. Powtórz ten ruch 12-15 razy.

Podsumowanie
Jędrne plecy to ważny element zdrowej, silnej sylwetki. Dzięki naszym siedmiu skutecznym ćwiczeniom, mężczyźni mogą wzmocnić mięśnie pleców, zwiększyć ich jędrność i uzyskać harmonijną sylwetkę. Pamiętaj jednak, że regularność i właściwy sposób wykonywania tych ćwiczeń są kluczowe dla osiągnięcia optymalnych wyników. Włącz je do swojego regularnego planu treningowego i ciesz się korzyściami, jakie przyniosą Twoje nowe, jędrne plecy.