HMB – działanie, dawkowanie, efekty, opinie

HMB to suplement diety cieszący się sporą popularnością wśród sportowców. Poznaj jego działanie, skutki stosowania oraz opinie – dzięki temu dowiesz się, czy to preparat odpowiedni również dla Ciebie.

HMB (beta-hydroksy-beta-metylomaślan) należy do grupy krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Powstający z leucyny, odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

HMB – działanie

HMB jest suplementem diety, który działa na dwóch płaszczyznach jednocześnie. Przede wszystkim wykazuje właściwości anaboliczne – wspiera syntezę białek mięśniowych i jednocześnie zapobiega degradacyjnemu wpływowi katabolizmu. Ponadto wpływa korzystnie na rozbudowę istniejących już włókien mięśniowych.

HMB – dawkowanie

Chociaż organizm jest w stanie samodzielnie wyprodukować HMB z leucyny, dawka tej substancji może być niewystarczająca. Dlatego zaleca się, aby beta-hydroksy-beta-metylomaślan dostarczać w formie suplementów w następujących dawkach:

  • 3 g – w przypadku mężczyzn
  • 2 g – w przypadku kobiet.

Zaleca się dawkę dzienną podzielić na 2-3 porcje – z uwzględnieniem dni treningowych i dni bez treningu.

HMB – efekty

Jeżeli chodzi o HMB, suplement daje zadowalające efekty w połączeniu z regularnym treningiem. Przyczynia się do budowy wartościowej muskulatury, a ponadto pozwala na rozbudowę istniejącej już masy mięśniowej.

Trzeba jednak mieć świadomość, że suplementacja jest skuteczna tylko przez krótki okres. Badania naukowe potwierdzają, że HMB przynosi spektakularne rezultaty wyłącznie w przypadku osób rozpoczynających przygodę z aktywnością fizyczną oraz sportowców powracających do treningów po długiej przerwie. Przez pierwsze 3 miesiące systematycznego przyjmowania HMB, daje się zauważyć:

  • wzrost siły mięśni
  • redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej
  • wzrost tkanki mięśniowej.

HMB – opinie

HMB jest suplementem diety, który wywołuje sporo kontrowersji. Głównie jest to spowodowane skutkami jego stosowania. O ile osoby powracające do treningów po dłuższej przerwie oraz osoby dopiero zaczynające ćwiczyć chwalą go za doskonałe działanie, tak sportowcy z dłuższym stażem są zawiedzione brakiem efektów suplementacji.

HMB – działanie, dawkowanie, efekty, opinie
5 (100%) 25 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *